Ruhu Besleyen Sebze ve Meyveler

Mutlu olmak istediğimizde, stresle başa çıkarken, keyifli anlarımızda sevdiğimiz şeyleri yemek ilk aklımıza gelen seçeneklerden biri. Bu sırada sağlıksız seçimler yapmak yerine mutluluk hormonumuzu artıran doğal besinlere yönelerek hem sağlığımıza sağlık hem keyfimize keyif katabiliriz.

Bazı sebze ve meyveler bedenimize faydalarının yanı sıra ruhumuza da iyi geliyor. İşte bazen görüntüsüyle, bazen tadıyla, bazen de kokusuyla keyif veren sebze ve meyveler;

Ruhu Besleyen Sebzeler

Kuşkonmaz: Kuşkonmaz, folik asiti ve triptofan aminoasidi yüksek bir sebzedir. Depresyonu önler, mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin salgılanmasına yardımcı olur.

Bezelye: B vitamini içeriği en yüksek sebzelerden olan bezelye seratonin salgılanmasına yardımcı olan besinlerdendir. Bayanlar özellikle adet dönemlerinde tüketerek premenstrüal sendromu daha rahat atlatabilirler.

Pazı: İçerisindeki magnezyum minerali ve folik asit vitamini ile vücuda dinçlik verir, enerjinizi yükseltir. Özellikle hamile bayanların daha rahat bir hamilelik geçirmesi için tüketmesi gerekir.

Ispanak: Seratonin hormonu salgılayan bir diğer sebze ise ıspanak. İçeriğindeki C vitamini ile enerjik olabilir, folik asit ile sakinleşebilir, depresyondan korunabilirsiniz.

Çeri domates: Domatese rengini veren likopen pigmenti hem kansere karşı koruyucu hem de mutlu edici özelliktedir. Çeri domatesleri kahvaltınızda, ara öğünlerde, salatalarınızın üzerinde dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Mutlu Eden Meyveler

Avakado: İçeriğindeki zengin B vitaminleri sayesinde sinirleri yatıştırıcı etkisi bulunan avakadoyu salatalarınızın üzerinde dilimleyerek kullanabilirsiniz.

Çilek: Çileğe kim hayır diyebilir ki? Şu sıralar tam zamanı! Sadece lezzeti değil görüntüsü ve kokusu da insanı mutlu etmeye yeten meyvelerden. Salgıladığı endorfin hormonu mutlu ederken, potasyum içeriği ile tansiyonun düzenlenmesine de yardımcı olur.

Muz: Vücuda endorfin hormonu salgılayarak mutlu eden muz, tatlı ihtiyacına da birebir meyvelerden bir tanesi. Muz, bal ve yoğurttan oluşan bir karışım doğal, sakinleştiren bir tatıdır.

Ananas: Yağ yakımına katkısı bulunan ananas, mutlu edici özelliğiyle de keyifli diyet sürecinin vazgeçilmez meyvesi. Ara öğünde 1 kase yoğurda, 1 kaşık yulafla birlikte karıştırarak tok tutucu etkisinden yararlanabilirsiniz.