Kış Aylarında Neden Kilo Alıyoruz

Kış aylarında günlerin kısalmasıyla birlikte evde ve kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirm
Kış aylarında günlerin kısalmasıyla birlikte evde ve kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirme ve havaların soğumasıyla birlikte ısınmak için vücudun yağ depolaması kilo artışının en büyük nedenleri. Akşam saatlerinde evde daha fazla vakit geçirmek keyifli yeme programları yapılmasına ve boza, salep, kestane gibi yüksek enerjili kış besinleri fazla tüketilmesine neden olduğundan kış aylarında kilo alımları kaçınılmaz. Soğuyan havalarla birlikte azalan fiziksel aktivite de kışın kilo artışına katkıda bulunuyor.
Kış mevsiminde kilo almamak hatta fazla kiloları vermek için ne yapmalıyız? Kış mevsimi yaza göre iş ve okul saatlerinin daha düzenli olduğu bir zaman olduğundan düzenli beslenmenin sağlanması kolay olmakta. Belirli saatlerde kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin yanı sıra, ihtiyaç doğrultusunda yapılacak 1-2 ara öğün yeterli. Kahvaltı tok tutucu, enerji verici ve protein ağırlıklı olmalı. Ana yemeklerde ise etli kış sebzeleri, kuru bakliyat yemekleri, ızgara balık tüketimi, kepekli makarna, bulgur pilavı uygun yiyecekler arasında. Ara öğünlerde ise kuru meyve ve kuruyemiş karışımları, leblebi, sütlü sıcak içecekler, taze kış meyveleri uygun besinler.
Kış aylarında yaz mevsimine göre sıcak içecek tüketimi oldukça artmakta. Siyah çay, sade Türk kahvesi, filtre kahve, bitki çayları şekersiz tüketildiğinde kalori içermeyen içeceklerden olduğundan kilo aldırmaz. Sütlü kahve de tercih edilebilen, tok tutan bir ara öğün. Ancak kahveler kremasız ve karamelsiz olmalı. Bitki çaylarından ise zencefil, yeşil çay, beyaz çay, rooibos çayı, tarçınlı karanfilli çaylar şekersiz olarak tercih edilebilir. Kış aylarında tüketilen sıcak çikolata, salep ve boza enerji içeriği yüksek içecekler.  1 çay fincanı (200 ml) salep veya boza 240 kaloridir. Şeker içeriklerinden dolayı, özellikle diyabet hastalarının uzak durması gerekir.
Kış aylarında tüketme istediği artan karbonhidratlara karşı dikkatli olunmalı. Pirinç pilavı, erişte, makarna, börek gibi rafine karbonhidratlar yerine bulgur pilavı ve kuru bakliyat (kuru fasülye, yeşil mercimek, nohut) gibi glisemik indeksi düşük yiyecekler tüketilmelidir.  
Kış aylarında, özellikle kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçiriliyor olması nedeniyle artan gribal enfeksiyonlardan korunmak ve hastalık dönemini rahat geçirebilmek için antibiyotik kullanımı yerine bitki çaylarından faydalanabiliriz. Tarçın, zencefil, ekinezya, okaliptüs, ıhlamur, zerdeçal, adaçayı kış aylarında tüketebileceğimiz bitki çayları. 
Kış aylarında zayıflayan bağışıklığımızı güçlendirmek için mutfağımızdaki doğal antibiyotiklerden yaralanabiliriz. Soğan, sarımsak, zencefil, zerdeçal, bal, … antibakteriyal ve antiviral özelliği olan doğal gıdalar. Probiyotik yoğurtlar ve kefir de bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden günlük beslenmeye dahil edilmelidir. Çinko bağışıklığı güçlendiren bir mineral olduğundan haftada 2 gün kırmızı et tüketilmeli, sebze yemeklerine kıyma eklenmelidir.
Kış ayları diğer mevsimlere göre daha hareketsiz geçmekte. Kışın azalan fiziksel aktivite ve artan yağ oranı nedeniyle metabolizma yavaşlayabilir, besinler kolaylıkla yağa dönüşebilir. Bu durumun önüne geçebilmek için akşam yemeği sonrası tüketilecek sağlıklı bir ara öğün yeterlidir. Bu ara öğünde tüketilebilecek uygun ara öğünler şunlardan birisi olabilir. 1 orta boy taze meyve, 1 bardak süt, 1 bardak kefir, 1 avuç leblebi, 15-20 iç badem, 3-4 ceviz içi, 3 kuru hurma,.. Havalar soğusa bile en az 2 litre su içilmeli, haftada 3-4 gün 30-40 dakika egzersiz yapılmalıdır.
 ve havaların soğumasıyla birlikte ısınmak için vücudun yağ depolaması kilo artışının en büyük nedenleri.